EUROPEAN ELECTIONS 26 MAY 2019 This time I’m Voting!

Genel Seçim Kurulu Başkanının Açıklaması

Şu an itibariyle, sandıklar kapanarak gerek Kıbrıs Cumhuriyeti genelinde gerekse yurtdışında bulunan tüm seçim merkezlerindeki oy kullanma işlemi sona ermiştir. Akabinde, seçim sürecinin ikinci aşaması olan oyların tasnifi ve sayımına ve ayrıca tercih sırasına göre sıralanmasına başlanmıştır. Bildiğiniz gibi, Lefkoşa Belediye Sarayına nakledilen cezaevindeki için özel sandıklar dışındaki tüm sandıkların sayımı bizzat söz konusu merkezlerde gerçekleşecektir.

Biraz sonra ilk sonuçları elde edecek olmamıza rağmen bilindiği gibi, sonuçları ancak üye ülkelerdeki tüm sandıklar kapandıktan sonra yani gece yarısı açıklayabileceğiz. 

Avrupa Parlamentosu Üye Seçimi Kanunu uyarınca “üye ülkeler seçim sonuçlarını resmi olarak tüm üye ülkelerdeki seçim sürecinin son bulmasının ardından açıklayabileceklerine” dair açıklık getirmek istiyorum. 

Söz konusu durumda,  İtalya’daki seçim süreci saat 23.00’e, Kıbrıs saatiyle gece yarısı saat 24’e kadar devam etmektedir. 

Az sonra, seçimlere katılım oranıyla ilgili açıklama yapılacaktır. “Filoksenia” Konferans Merkezinde gerçekleşecek bir sonraki basın açıklamamda seçim sonuçlarını ilan edeceğim.