EUROPEAN ELECTIONS 26 MAY 2019 This time I’m Voting!

Genel Seçim Kurulu Başkanı Kipros Kiprianu gazetecilerin sorularını yanıtladı

Basın ve Enformasyon Dairesinde saat 15.00’te basın mensupların sorularını yanıtlayan Kipros Kiprianu, seçim yasasını ihlal ederek vatandaşlara sms mesajları gönderme konusunda herhangi bir ihbar olup olmadığına dair yönetilen bir soruya, bu yönde ihbarların yapıldığını ve konuyla ilgili olarak bağlantıya geçtiği Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanından ediği bilgilere göre ellerinde 4-5 ihbarın olduğunu ifade etti. 


Başka konularda yapılan ihbarlara ilişkin ise bu konuda gerek Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanının ofisinden gerekse kendisinden daha fazla istendiğini vurguladı. 


Seçmenlerin seçme hakkını kullanırken seçim merkezindeki görevliler tarafından isim soy isim ve seçmen defteri numarasının yüksek sesle okunmasıyla ifşa edilen kişisel bilgiler konusunu da ele alan Genel Seçim Kurulu Başkanı, bu bilgilerin seçmenlerin kişisel bilgilerini doğrulamak açısından gerekli bilgiler olduğunu ve seçim amacına hizmet etmek amacıyla verilebilecek minimum bilgiler olduğunu vurguladı. Bu nedenle, Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanının tutumunda tıpkı sn. Kiprianu’nun tutumunda olduğu gibi kınanacak herhangi bir şey olmadığına değindi.