EUROPEAN ELECTIONS 26 MAY 2019 This time I’m Voting!

Cumhurbaşkanı Lefkoşa’daki seçim merkezini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıslıtürklerin oy kullanacağı Lefkoşa’daki Şehir Planlama Merkezini ziyaret etti. 


Cumhurbaşkanı seçim merkezine ziyareti esnasında onlarca Kıbrıslıtürkle sohbet etti. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, “Burada bulunarak oy verme sürecinin normal seyrinde gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek istedim. Gerek İçişleri Bakanından gerekse Kaza Amirinden süreçle ilgili tatmin edici bilgiler edindim.”


Buradaki süreç hiçbir sorun olmadan normal seyrinde devam ediyor. Bugünkü sürece Kıbrıslıtürklerin katılımı ülkemizin yeniden birleşmesinin mümkün olması ve hepimizin gerçekten birer Avrupa vatandaşı olarak, Kıbrıs’ın yasal vatandaşlarının tüm vatandaşlarımıza sunmakla yükümlü olduğu her şeyi sunan bir ülkede karşılıklı saygı ortamında yaşaması halinde ne denli mutlu bir ülke olabileceğinin bir göstergesidir. 


Cumhurbaşkanı, 6 Avrupa Parlamentosu milletvekili arasında bir Kıbrıslıtürk’ün de yer almasının ne denli yararlı olacağı yönündeki bir soruya gerek Kıbrıs’ta gerekse Avrupa’daki tüm süreçlere dahil olma hakkına sahip Avrupalı Kıbrıs vatandaşları olduğu müddetçe bunun her zaman yararlı olduğunu söyledi. 


(Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in açıklamasından kesintidir)