EUROPEAN ELECTIONS 26 MAY 2019 This time I’m Voting!

Adaylık başvurularının sunulmasından sonra Genel Seçim Başkanı tarafından açıklama

Genel Seçim Başkanı Sn. Kipros Kiprianu, Avrupa Parlamentosunun altı Kıbrıslı üyesinin seçilmesi ile ilgili adaylık başvurularının sunulmasının, Cuma günü 3 Mayıs 2019 tarihinde Lefkoşa’daki “Filoxenia” Konferans Merkezinde başarıyla tamamlandığını açıkladı. 


Sn Kiprianu, toplam 72 adaylık sunulduğunu söyledi. Adayların 69’u 13 oluşuma katılarak 3’ü ise bağımsız olarak yarışacağını sözlerine ekledi. Adayların arasında dokuz Kıbrıslı Türk de bulunmaktadır. 
Seçim yasasına göre bulunan 24 saatlik itiraz süresi, Cumartesi günü saat 12.30’da doldu. Biri bağımsız aday Haris Aristidu, diğeri de Milliyetçi Kurtuluş Hareketi tarafından yapılan iki itiraz, ilgili yasayla uyumlu olmadığından dolayı reddedildi.


Genel Seçim Başkanı, Devlet Basımevi ile işbirliği içinde, oy pusulasını tasarlama hazırlıklarına Cuma akşamında başlanacağını da söyledi. Oy pusulasının son şeklinin parti temsilcileri ile yapılacak bir toplantıda onaylanacağını da sözlerine ekledi. 


Sn. Kiprianu, işlemin başarıyla tamamlanmasına katkıda bulunan herkese teşekkür ederek, halka 26 Mayıs 2019 tarihinde oy hakkını kullanması konusunda çağrıda bulundu.       
 

_______________

İlgili fotoğraflar indirmek için buraya tıklayın.